,

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Czy kosmetyk nawilżający może wysuszać?

Witam Was :)

Tytuł postu brzmi paradoksalnie, prawda?
Czy nie raz zawiodłyście się na jakimś kosmetyku, na którym było napisane, że działa nawilżająco a Was wysuszył? Pewnie wiele osób się z tym spotkało.
Niestety, jest taka możliwość.

Kiedy się tak dzieje?
Dzieje się tak, gdy użyjemy kosmetyku, który zaraz po wodzie (Water/Aqua) zawiera substancje nawilżające (np. gliceryna, d-pantenol). Chodzi o to, że te składniki nie są poprzedzone substancjami zabezpieczającymi (np. olejami). Ale! Musi zajść jeszcze jeden czynnik. Mianowicie: suche powietrze.

Na rysunku macie przedstawione to obrazowo:

Składniki nawilżające działają, tak, że pobierają wodę stąd, gdzie jest jej więcej. Przy suchym powietrzu właśnie pobierają ją nam np. ze skóry bądź włosów. Możemy sobie wtedy narobić krzywdy.


Odwrotnie dzieje się, gdy powietrze jest wilgotne. Wtedy takie kosmetyki zadziałają bardzo dobrze, w całej swojej sile. 


Ja staram się nie ryzykować. Gdy używam kosmetyków typowo nawilżających, które przed składnikami nawilżającymi nie zawierają emolientów, staram się coś na nie jeszcze nałożyć.

Polecam Wam przeczytać mój post z dawien dawna na temat punktu rosy klik . Jest on typowo napisany pod pielęgnację włosów, ale sprawdzi się również przy skórze.

I polecam również stronkę, na której możecie sprawdzać wilgotność powietrza oraz punkt rosy: klik . Wystarczy ustawić swoje miasto.
U mnie to niemal strona startowa :D

Spotkaliście się z takim zjawiskiem? :)2 komentarze :

  1. Oj, tak zdarzało sie czesto:) ładnie to wyjaśniłas:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze że piszesz o takich rzeczach, bo nawet bym nie pomyślała że tak może być bo jeszcze mi się to nie zdarzyło. :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad ;)

Z każdego komentarza cieszę się jak dziecko! :)
Podoba Ci się mój blog? Zapraszam do obserwowania :)