,

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Budowa i cykl włosa

Budowa włosa
Włosy są tworami dodatkowymi, przydatkami skóry. Pokrywają całą powierzchnie skóry oprócz dłoni, podeszwy i miejsc przechodzenia w błony śluzowe. Włos jest osadzony w skórze, w torebce zwanej mieszkiem włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Ujście mieszka włosowego na powierzchnie skóry nazywa się porem skórnym.


Rozróżnia się trzy podstawowe typy włosów:

- włosy długie ( owłosiona skóra głowy )
- włosy szczeciniaste ( brwi i rzęsy )
- meszek włosowy ( tułów i kończyny )


Człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów czyli na centymetrze kwadratowym skóry głowy znajduje się od 200 do 300 włosów. Średnica włosa na głowie wynosi od 60 do 80 mikronów, meszku około 5 mikronów. Długość włosa u noworodka wynosi od 15 do 20 mm, u dorosłej kobiety jego długość może dochodzić do 1,5m. Włos rośnie z szybkością 0,3 do 0,5 cm na miesiąc. Z jednego mieszka włosowego może w ciągu życia wyrosnąć 20 do 30 nowych włosów. Barwa włosa zależy od obecności w ich korze barwnika - melaniny i powietrza oraz od natłuszczenia włosa. Zabarwienie włosów może się wahać od czarnego do srebrzysto - białego i zależy między innymi od rasy, wieku, cech osobniczych itp.


Włos zbudowany jest z łodygi i korzenia ukrytego w skórze. Korzenie włosa w ciągu jednego miesiąca produkują ponad kilometr keratyny, z której budowane są rosnące włosy. Keratyna powstaje w komórkach macierzy stanowiących część korzenia. Komórki dzielą się kilkakrotnie szybciej niż jakiekolwiek inne komórki w organizmie. Wiązania włókien keratyny decydują o strukturze włosów i ich sztywności, a ilość wody zawartej we włóknach keratyny i w substancji międzykomórkowej decyduje o elastyczności i miękkości włosów. Podstawową masę włosa stanowi warstwa korowa, w której znajduje się barwnik. Warstwy rdzennej może nie być we włosach meszkowych.

Miejscem wzrostu włosa jest opuszka włosa oraz jej dolna część - macierz. Cebulka włosa jest tworem łącznotkankowym, dochodzą do niej liczne naczynia krwionośne i nerwy.Włosy przechodzą przez stały cykl, który obejmuje trzy fazy:


-FAZA WZROSTU ( anogen )
Trwa do kilku lat, od 60 do 90% włosów na głowie jest w okresie wzrostu. Proces wzrostu odbywa się w ten sposób, że w miejscu wtórnego zawiązka włosa następuje mnożenie się komórek i wytwarzanie opuszki, zbliżanie się jej do brodawki, a dalej - wydłużenie mieszka. W twn sposób nowo tworzący się włos przesuwa się coraz dalej na zewnątrz.


-FAZA INWOLUCJI ( katogen )
Trwa od 2 do 3 tygodni. Następuje tu skrócenie mieszka, ścieńczenie włosa, zanik opuszki, uwolnienie brodawki - tworzy się kolba włosa nierosnącego (zrogowaciała), który usadowiony jest w górnej części mieszka.


-FAZA SPOCZYNKU ( telogen )
Trwa od 2 do 4 miesięcy. Korzeń włosa jest całkowicie zrogowaciały, nazywa się on kolbą włosa nierosnącego. Poniżej kolby znajduje się wtórny zawiązek włosa. Włos telogenowy wypada dopiero wtedy, gdy zostanie wypchnięty przez nowo tworzący się włos w anogenie.
zródło: www.sos-beauty.eu


Pozdrawiam Was :)

5 komentarzy :

 1. Zazwyczaj przerażają mnie takie posty z fachową wiedzą, ale przebrnęłam do końca- dbamy o nasze włosy, a w rzeczywistości tak niewiele o nich wiemy. Teraz na pewno mam większą wiedzę. :) Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że włos może dojść do długości 1,5 m - masakra!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to chyba bym nigdy nie osiągnęła takiej długości. W sumie to takich długich bym nie chciała :)

   Usuń
  2. Oj ja też. Chyba bym się zamęczyła :)

   Usuń
 2. U mnie pewnie jest faza spoczynku hehe

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad ;)

Z każdego komentarza cieszę się jak dziecko! :)
Podoba Ci się mój blog? Zapraszam do obserwowania :)